Ikervári Versünnep- Regösök húrján országos vers - és prózamondó verseny regionális döntője.-2020- szeptember 09.
Ikervári Versünnep- Regösök húrján országos vers - és prózamondó verseny regionális döntője.-2020- szeptember 09.
"A vers néma. Adj neki hangot." Hallgatva Kosztolányira ebben az évben is, ha csökkentett üzemmódban ugyan, de megtettük. Hangot adtunk a versnek! Köszönöm a versünnep "hőseinek"; versmondóknak, felkészítőknek, szülőknek, a zsűrinek, minden segítőnek a közösségi élményt. Ne feledjük, hogy a versmondás önelemző, önfeltáró illetve önismeret-fejlesztő szerepén túl empatikusabbá tesz környezetünk iránt. Az empátia pedig toleranciát szül, arra pedig nagy-nagy szüksége van a mai kornak.
Pásti József
A versmondás hősei itt voltak – Wiegmann Alfréd rendező, az Első Magyar Versszínház művészeti vezetője volt a zsűrielnök Ikerváron
Még a költészet napjához kapcsolódó hagyományos regionális versmondó verseny is elmaradt tavasszal, szerdán sikerült pótolni, igaz, kisebb létszámmal, mint máskor. Ez volt a 14. Ikervári Versünnep, a 24. Regösök Húrján Országos Versmondó Verseny területi döntőjeként.
Legalább nyolcvan általános iskolás méretteti meg itt a tudását, előadóképességét minden évben, a megyehatárokon túlról is rendszerint jönnek, most azonban mindössze huszonnégy gyermek jelentkezett be: Sárvár több iskolájából, Vasvárról, Répcelakról, Ikervárról, és egyetlen kislány Sótonyból.– Most szerényebb az érdeklődés, de a hősök itt vannak – fogalmazott Pásti József, a Battyhány Lajos Művelődési Központ és Könyvtár igazgatója. – Bátorság kellett, hogy a gyerekek és a kísérőik merjenek jelen lenni a vírusveszély idején egy ilyen közösségi rendezvényen, természetesen az egészségügyi szabályok maximális betartásával, és bátorság kellett ahhoz is, hogy ilyen rövid felkészülési idő mellett is vállalják a fellépést. A tavaszi félév kimaradt, az online tanítás során a versmondás mint plusz tevékenység nem kapott teret. A pedagógusoknak az utóbbi két hétben adódott alkalma, hogy ezzel foglalkozzanak, illetve azok a szülők tanítottak verset a versenyre, akik máskor is szánnak erre időt, figyelmet.
A rendezvény szellemiségéről megtudtuk: minden korosztály felszabadultan jól érezheti magát, mert nem is annyira verseny ez, mint inkább válogató, az alsósoknak tehetségkutató, az óvodásoknak pedig az első ismeretlen közönség előtti fellépési lehetőség, hiszen még alig léptek be az intézményes közösségi élet falai közé.
Fehér Ferenc polgármester köszöntőjében kiemelte: aki ide eljön, csak nyerhet, élményt, tapasztalatot, örömet, és azt kívánta, a zsűri minél több első díjat osszon ki, hogy elég motiváció legyen ahhoz, hogy jövőre is találkozzunk, talán már kevésbé vészterhes időben.
A rendezvény résztvevői egyperces néma csenddel adóztak Kiss László, a Magyar Versmondók Egyesülete elnöke emlékének, aki az ikervári versenyen szokásosan a zsűrielnök volt, és tavaly elhunyt. A zsűri új elnöke, Wiegmann Alfréd színházi és televíziós rendező, a Magyar Versmondók Egyesületének alelnöke, az első Magyar Versszínház művészeti vezetője és főrendezője lett, aki a maga titulusai közül azt hangsúlyozta, hogy „versszerető polgár”. Amint mondta, szívesen nézi a tehetségeket, köszönhetően a kísérő tanároknak és a szülőknek; a zsűri „szigorú arca” szeretetteljes szigort jelent, egy szeretetteli minőségi elvárást, mert „verset nem lehet hebehurgyán mondani”.
A versenyen helyezést értek el az 1–2. osztályosok között: 1. Kondora Réka, 2. Baranyai Leila, 3. Dala Dominik; a 3–4. osztályosok között: 1. Csorba Gergő, 2. Bertók Péter, 3. Horváth Sára Bíborka; az 5–6. osztályosok között: 1. Berényi Lilla, 2. Jákói Zsolt, 3. Györgyfalvay Emőke, különdíjas: Molnár Renáta; a 7–8. osztáyosok között: 1. Fliegler Ábel, 2. Tóth-Varga Zoé, 3. Szakály Dominik, különdíjas: Péntek Maja és Sipos Dorina. Vas Népe- Merklin Tímea írása
Vaskarika- Büki László írása és fotói.
Magányos jetitől a gavallér zsiráfig - XIV. Ikervári Versünnep
Évről-évre a Költészet Napjához kapcsolódó esemény az Ikervári Versünnep, amit most a járványhelyzet miatt szeptember 9-én rendeztek meg az ikervári művelődési házban. Az általában több mint 100 kis vers- és prózamondót megmozgató rendezvényre idén 23-án adták le nevezésüket az ikervári, a répcelaki, a vasvári és két sárvári általános iskolából. Pásti József intézményvezető a fentiek ismeretében kiemelte: a versmondó hősök jelen vannak, hiszen bátorság kellett ahhoz, hogy a gyerekek megjelenjenek egy közösségi eseményen, másrészt kevés idő állt rendelkezésre a felkészüléshez. Ilyen előzményekkel kellett tehát a 23 verselőnek a "szigorú" zsűri elé állni, ami főként a pár hete még ovis gyermekek részéről volt igazán nagy tett, függetlenül attól, hogy az alsósok részére a rendezvény tehetségkutatóként, és nem versenyként szolgált. A hangsúly mindenkire vonatkoztatottan viszont ugyanazon volt: érezze jól magát és legyen felszabadult, hiszen más a vers, ha olvassuk, és más, ha mondjuk. Kányádi Sándor szavaival élve "A vers az, amit mondani kell.".
A polgármester biztatásként elmondta: "aki ide eljött, az már nem veszíthet, csak nyerhet. Tapasztalatot, kedves szavakat, új barátságokat". Wiegmann Alfréd, a zsűri elnöke pedig bátorításként kiemelte: a szeretetteljes minőségi elvárás fogja vezérelni a zsűrit.
Az alsósok értelemszerűen vidám, játékos gyerekversekkel készültek, a felsősöknél, főként a 7-8. osztályosok közt már kortárs írók, költők (Turczi István, Dévényi Erika, Magyar-Nagy Mariann, Grecsó Krisztián) művei is szerepeltek.
A Horváth Imréné tanár, Horváth Róbert versmondó, Merklin Tímea újságíró, dr. Szalai Ferencné tanár és Wiegmann Alfréd rendező, zsűrielnök alkotta grémium az alábbi döntést hozta:
1-2. osztály:
1. Kondor Réka
2. Baranyai Leila
3. Dala Dominik
3-4. osztály:
1. Csorba Gergő
2. Bertók Péter
3. Horváth Sára Bíborka
5-6. osztály:
1. Berényi Lilla
2. Jákói Zsolt
3. Györgyfalvay Emőke
Különdíj: Molnár Renáta
7-8. osztály:
1. Fliegler Ábel
2. Tóth-Varga Zoé
3. Szakály Dominik
Különdíj: Péntek Maja, Sipos Dorina (A dobogósok és a különdíjasok az országos döntőbe jutottak)